Na léto jde stáří. Dny se zkracují, rána jsou chladnější. Slunce slábne. Energie již dosáhla svého vrcholu a nyní se obrací směrem dolů, zpět k zemi, ke kořenům. Jak jsme zaseli na jaře, tak na podzim sklízíme. Nejen na poli, ale i ve vlastním nitru. Příroda zpomaluje, uklidňuje se, je po celém roku unavena. Stahuje energii dovnitř, pod zem.
Vše se mění. Dozrávají poslední plody, barví se listí, ptáci táhnou do teplých krajin, zvířata si dělají zásoby na zimu. Je důležité naslouchat přírodě a změnám se přizpůsobit. Jen tak můžeme zůstat vyrovnaní a uzemnění v tomto období proměn.
Přichází chlad, zlatavý podzim se mění v sychravé počasí a plískanice. Vše se uzavírá do sebe. Ztišuje.
Podzim nám přináší příležitost k uvolnění, puštění. Po létě, kdy jsme se otevírali ven, se nyní vracíme dovnitř. Máme prostor pro introspekci, vnitřní pohled. Podzimní ztišení je nabídkou k reflexi uplynulého roku. Můžeme pociťovat vděčnost za zkušenosti získané v kole roku.
Tak jako na jaře, i na podzim můžeme pociťovat vnitřní nerovnováhu, jelikož se jedná o přechodové a náročné období. Přecházíme z teplého energického jasného období do doby temna, chladu, sucha a větru. Můžeme být oslabení a v případě nepřizpůsobení se změnám snáze podlehneme podzimním splínům i nachlazením či se potýkáme se zhoršenou kvalitou spánku. Abychom podzimní změny dobře zvládli, je dobré se tzv. zazimovat. Nezatížíme tolik tělo ani mysl a lépe vplujeme do jinového období temné zimy. Základem může být opět jemná očista těla jednoduššími jídly, lehčí praxe cvičení, rozhýbáváme lymfu v těle a pečujeme o duši. Při zazimování vlastního těla a duše se můžeme inspirovat přípravou zahrádek na zimu, jejich úklidem, čištěním, přikrýváním chvojím. Divoká příroda nám také mnohé napoví.
S koncem roku bychom měli být ke svému tělu pozorní, dbát na intuici a zvolnit. Pokud se dokážeme přizpůsobit přírodním cyklům, dobře se zazimovat a jemně o sebe pečovat, na jaře místo jarní únavy pocítíme příval energie a pozitivní čisté mysli.
Jógová praxe
Pohyb je skvělým lékem v každé roční době. Na podzim se snažme za pěkných dnů trávit praxi na podložce venku, dýchat čerstvý vzduch a být na denním světle. Je to dobrá prevence před podzimními neduhy. Po divokém ohňovém létu je vhodné zpomalit i v jógové
praxi, vyživit tělo plynulými tekutými pohyby, které budou mít pozitivní vliv na proudění krve a lymfy v těle. Zapojit se dají i rotace a úklony do stran pro stimulaci toku tělesných tekutin.
Jóga je jednou z cest, jak se napojit na zemi, která se chystá k dlouhému odpočinku.
Pro uzemnění a introspekci se doporučují předklony ve stoji či v sedě. Důležité je si zvědomovat dotyk a kontakt těla se zemí, s podložkou i se sebou samým. Skrze předklony můžeme poděkovat a poklonit se zemi za její štědrost, plodnost a hojnost. Vděk je možné vyjádřit i praktikováním pozdravů zemi.
Častěji při praxi zavíráme oči, což opět napomáhá k obracení se k vnitřnímu zraku a reflexi.
Během podzimu bývají více zatíženy dýchací orgány. Náš dech by měl být hluboký, sytící a měl by přinášet klid a uvolnění. Můžeme praktikovat plný jógový dech, pro hlubší zklidnění lze prodloužit výdech oproti nádechu.
O dýchací cesty se můžeme starat i skrze očistné jógové techniky , jako je nosní sprcha džála nétí ve formě prolévání nosních dutin slaným roztokem. Při podzimních rýmách a nachlazeních technika pomůže zprůchodnit dýchací cesty.
Pro stimulaci imunity je vhodné se také pravidelně otužovat a zvykat tělo na chlad.
Při meditaci můžeme provést podrobnou introspekci našeho těla. Jak se cítí fyzicky i psychicky. Při pozorování těla se zaměřme na místa, která to v danou chvíli více potřebují a dopřejme jim více pozornosti, dotyku a laskavé péče. Pošleme dech do oněch míst a představme si uvolnění a očistění místa či části těla. V podzimním tichu a šeru lze lépe naslouchat svým potřebám a pocitům.
Sychravé podzimní dny si můžeme zpříjemnit vhodnou aromaterapií. Naše těla prohřeje skořice, hřebíček zázvor, pomeranč nebo rozmarýn a eukalyptus. Podpoří naši energii a imunitní systém, a navíc navodí útulnou atmosféru. Při obtížích spojených s dýchacími cestami prokáže dobrou službu borovice, šalvěj, citrusy nebo heřmánek.
Od jara do podzimu jsme mohli sbírat léčivé byliny podporující naše zdraví. Nyní nastal jejich čas. Období horkých čajů. Při přípravě čaje si můžeme vytvořit záměr, který vložíme do šálku s nápojem. Ten pak můžeme sami konzumovat a soustředit se na myšlenku, nebo jej darovat svým blízkým.
Dobře se zazimujme.